TDS متر

TDS متر یا سنجش مواد جامد محلول

مواد جامد محلول در آب یا همان “Total Dissolved Solids” یا همان (TDS) که در واقع میزان شفافیت آب را نشان می دهد. مواد جامد محلول در آب ممکن است مواد آلی یا غیر آلی (مواد معدنی) باشند.هرچه میزان TDS آب بالاتر باشد باعث می شود آب بو ،طعم و رنگ نامطلوبی به خود بگیرد. واحد سنجش TDS میلی گرم در لیتر یا PPM است که مقدار استاندارد آن برای آب شرب 30 PPM تا 90 PPM می باشد.

سنجش ذرات معلق جامد در آب
TDS متر چیست

در حال حاظر TDS آب تهران بین 120 تا 750ppm می باشد و TDS آب اطراف تهران 900ppm می باشد. TDS بالاتر 500ppm طبق نظر اکثر پزشکان فعال در زمینه کیفیت آب اشامیدنی باعث بروز بیماری های زیادی می شود . وجود ذرات معلق جامد بالا در آب موجب رسوب در لوله های آب و کتری می گردد که این نشانه ایی مبنی بر بی کیفیت بودن و یا بالا بودن سختی آب آشامیدنی دارد.

میزان TDS موجود در آب

مقدار بالای مواد جامد محلول در آب یا TDS برای بدن مضر است ولی گفتن این نکته هم ضروری است که TDS زیر 20 هم مناسب نیست و باعث تلخی آب میشود و هرچقدر TDS به صفر نزدیکتر می شود، به آب مقطر نزدیکتر میشود و آب تلختر می شود.دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد است که بتواند TDS آب را حدودا به 30ppm تا 90ppm برساند.میزان ایده آل برای TDS آب که توسط متخصصان بهداشت آمریکا اعلام شده است میزان 50ppm و یا زیر این مقدار می باشد.اگر سختی آب کم باشد باعث می شود مقدار املاح آب بدن کم شده در نتیجه کلیه انسان سیگنالهای عصبی یا هورمونی ایجاد می‌کند که باعث افزایش ادرار شده و همچنین اگر سختی آب زیاد باشد باعث میشود غلظت املاح در بدن زیاد شده و باعث حس تشنگی در فرد میشود.

TDS Meter جیبی
دستگاه TDS متر جیبی

مشخصات TDSمتر:

پارامترهای مورد اندازه گیری Conduct, Specific Resistivity, TDS, Salinity
محدوده اندازه گیری هدایت (µS/cm)
حد تفکیک هدایت (µS/cm) 0.001,0.01,0.1,1
تصحیح دمایی اتوماتیک (nlf)،(lf)
قابلیت ذخیره 5000 نتیجه به صورت اتوماتیک
درگاه USB جهت انتقال اطلاعات به کامپیوتر از طریق نرم‌افزار Multilab Importer
دارای پرینتر داخلی(مدل P7310)

شرکت شایسته کار راد کاسپین ارائه دهنده دستگاه های TDS متر قلمی , پرتابل و رومیزی، جهت کاربرد در صنایع مختلف و مراکز پژوهشی- تحقیقاتی از کمپانی صاحب تکنولوژی HACH ، WTW، Lovibond، HANNA و… میباشد .

برای خرید یا استعلام فروش دستگاه های آزمایشگاهی به سابت فروشگاه ما مراجعه فرمایید .
WWW.VITRIN.SKRC.IR

بیشتر بخوانیم :
تامین تجهیزات آزمایشگاه های آب و فاضلاب
رنگ سنجی – اسپکتوفتومتری
خدمات آزمایشگاهی
دستگاه هدایت سنج
pH متر

Please follow and like us:

4 Comments

 1. الياس حاجي زهي

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم TDSمتر شرکت شما حداکثر تا چندPPmرا نشان میدهد؟آیاTDSآب دریا را هم میتواند اندازه گیری کند؟

  1. admin

   سلام قیمت های متنوع از برندهای متنوع موجود میباشد
   با توجه به نیاز شما بازه های متنوع از مدل های جیبی و رومیزی هست
   که هر کدام امکان اندازه گیریTDS آب دریا را دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *