واحدهای گندزدایی فاضلاب

فرآیند گندزدایی فاضلاب

گندزدایی فاضلاب (waste water disinfection) مهم ترین مرحله از فرآیند غیر فعال سازی میکروارگانیسم های بیماری زا یا همان پاتوژن ها می باشد و به منظور جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک و همچنین بیماری های ناشی از آن، لازم است که پس از فرآیند تصفیه فاضلاب انجام شود.

فرآیند گندزدایی فاضلاب انواع مختلفی دارند. انتخاب نوع فرآیند به عواملی همچون امکانات فنی و اقتصادی، کیفیت فاضلاب و استاندارد خروجی مد نظر برای پساب تصفیه شده بستگی دارد.

طراحی و ساخت حوضچه های کلرزنی
حوضچه های کلزنی بمنظور گندزدایی از فاضلاب

به طور کلی می توان گفت که یک گندزدای خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد:

 • در دسترس بودن
 • قابلیت بو زدایی
 • همگن و یکنواختی
 • عدم واکنش با دیگر مواد
 • عدم خاصیت خورندگی و لک اندازی
 • برای انسان ها و سایر حیوانات خاصیت سمی نداشته باشد.
 • قابلیت نفوذ از میان سطوح را داشته باشد.
 • حمل و نقل، فروش و جابه جایی آن بی خطر باشد.
 • قدرت کافی برای از بین بردن میکروارگانیسم ها را دارا باشد.
 • پایداری کافی در طول زمان داشته باشد به عبارتی دیگر در طول زمان قدرت از بین بردن میکروازگانیسم های آن از بین نرود.

روشهای گندزدایی فاضلاب

جهت گندزدایی فاضلاب از روش های بسیاری استفاده می شود:

عوامل شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی یکی از متداول ترین روش های گندزدایی فاضلاب است. از مواد شیمیایی نطیر کلر، برم، ید، ازن، فنول و مشتقات آن، اتر و الکل ها و … می توان استفاده نمود که کلر از رایج ترین ماده شیمیایی جهت ضد عفونی کردن پساب می باشد.

عوامل فیزیکی

استفاده از عوامل فیزیکی مانند حرارت، نور خورشید و امواج صوتی نیز بر گندزدایی از فاضلاب موثر می باشد.

روش های مکانیکی

استفاده از ابزارهای مکانیکی نیز بر کاهش میکروارگانیسم های فاضلاب موثر بوده اما تاثیر بسزایی بر میکروارگانیسم های بیماری زا ندارد. از جمله روش های تصفیه فیزیکی موجود در تصفیه خانه های فاضلاب مانند آشغالگیری و دانه گیری که البته راندمان این روش ها پایین است و نمی توان به عنوان روش های گندزدایی کامل نام برد.

پرتوها

استفاده از پرتو ها (پرتوافکنی) نیز بر حذف میکروارگانیسم های بسیار تاثیر گذار بوده و اخیرا از این روش جهت گندزدایی فاضلاب استفاده می گردد. پرتوهایی نظیر امواج الکترومغناطیسی، امواج صوتی و تابش ذره ای.

تصفیه خانه های فاضلاب از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام از این قسمت ها قابلیت تخریب و با حذف میکروارگانیسم ها و باکتری های موجود در فاضلاب را دارا می باشند در جدول زیر راندمان گندزدایی هریک از واحد ها آمده است:

راندمان حذف الودگی
راندمان حذف واحد های تصفیه خانه

رایج ترین روش های گندزدایی فاضلاب عبارتند از:

گندزدایی با کلر

کلر رایج ترین گندزدای شیمیایی محسوب می گردد که ترکیبات اصلی کلر مورد استفاده در تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شامل:

 • کلر (Cl2)
 • هیپوکلریت سدیم(NaClO)
 • هیپوکلریت کلسیم (Ca(ClO)2)
 • دی اکسید کلر (ClO2)
بافل حوضچه های کلرزنی برای تماس بیشتر جهت گندزدایی
طراحی بافل های حوضچه های کلرزنی

کلر (Cl2)

کلر می تواند به صورت گاز و یا مایع وجود داشته باشد. کلر گازی به رنگ سبز مایل به زرد است و حدود 48/2 برایر سنگین تر از هوا می باشد. کلر مایع کهربایی رنگ است که 44/1 برابر سنگین تر از آب می باشد. یک لیتر از کلر مایع در دما و فشار استاندارد می تواند ۴۵۰ لیتر گاز تولید نماید.

مقایسه پودر کلر و قرص کلر
پودر کلر و قرص کلر
پودر کلر
کلر پودری
هیپوکلریت سدیم(NaClO)

امروزه در شهرهای بزرگ به علت ملاحظات ایمنی مرتبط با جابه جایی و ذخیره سازی کلر مایع و بجای مصرف گاز کلر از هیپوکلریت سدیم استفاده می شود.هیپوکلریت سدیم فقط به صورت مایع وجود داشته و در زمان تولید در حدود 5/12 تا ۱۷ درصد کلر دارد.

هیپوکلریت کلسیم (Ca(ClO)2)

این ماده به صورت تجاری به صورت خشک و تر موجود می باشد که هیپوکلریت کلسیم دارای ۷۰ درصد کلر می باشد.

دی اکسید کلر (ClO2)

این ترکیب یکی دیگر از عوامل گندزدایی است که قدرت گندزدایی برابر و یا بالاتر از کلر دارد، دی اکسید کلر یک ویروس کش کارآمد بوده و غیر فعالسازی ویروس ها توسط آن موثرتر از کلر است.

گندزدایی با استفاده از ازن

استفاده از ازن به عنوان یک روش گندزدایی به منظور حذف میکروارگانیسم ها و باکتری و هم چنین بو بسیار موثر است، هم چنین از ازن در تصفیه پیشرفته فاضلاب جهت حذف مواد آلی مقاوم نیز استفاده می شود. ازن یک اکسیدکننده بسیار فعال است و قدرت باکتری کشی و میکروارگانیسم کشی آن به علت تخریب دیواره سلولی است استفاده از ازن می تواند در از بین بردن باکتری ها موثرتر از کلر عمل نماید. ازن یک گاز ناپدار است و هنگامی که اکسیژن مولکولی به اکسیژن اتمی شکسته می شود، تولید می گردد. ازن را می توان از طریق الکترولیز، واکنش فتوشیمیایی و یا واکنش رادیوشیمیایی (تخلیه شیمیایی) تولید نمود.

o3 generation
ازن ژنراتور
گندزدایی با پرتو ماورابنفش

اشعه فرابنفش بیشتر یک عامل فیزیکی است تا یک عامل شیمیایی و نحوه گندزدایی به این صورت است که پرتوهای تولید شده به دیواره سلولی میکروارگانیسم ها نفوذ کرده و توسط اسیدنوکلئیک جذب می شود. جذب پرتوها توسط اسید نوکلئیک سبب توقف همانند سازی سلول گردیده و سبب مرگ آن می شود.

لامپ یووی برای استخر ماهی
لامپ یووی برای گندزدایی

استفاده از پرتو ماورابنفش و یا اشعه uv یک روش مطمئن برای گندزدایی فاضلاب به حساب می آید. دامنه موج استفاده برای uv در حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر است که بخش میکروب کشی آن بین ۲۲۰ تا ۳۲۰ نانومتر و بیشتر در محدوده ۲۰۰ تا ۲۸۰ است. تولید پرتو فرابنفش توسط لامپ های حاوی بخار جیوه و با تحریک یک قوس الکتریکی باردار صورت می گیرد.

گندزدایی از فاضلاب با استفاده از لامپ UV
لامپUV جهت گندزدایی از فاضلاب

به منظور جلوگیری از تماس مستقیم مستقیم لامپ با فاضلاب تصفیه شده از روکش هایی با جنس کوارتز استفاده می گردد که این امر سبب تنظیم دمای دیواره و یکنواختی خروجی لامپ نیز می شود.

گندزدایی با یووی
لامچ یووی نصب شده توسط شایسته کار راد کاسپین
مقایسه روش های گندزدایی فاضلاب
واحدهای گندزدایی فاضلاب
بیشتر بخوانیم :
مشکلات راهبری تصفیه خانه های لجن فعال فاضلاب
واحد آشغالگیر فاضلاب
روشهای حذف فلزات سنگین در فاضلاب
تصفیه آب در صنایع شیلات و پرورش ماهی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *